Synectar One – deň siedmy ₊ týždenný sumár

Už je to celý týždeň čo sme “na práškoch”!

Pavol

Po včerajšej prestávke som znovu raňajkoval Synectar, tentokrát úplne čistý, bez mixovania, bez príchute. Bol to vlastne asi prvý krát po prvej dávke, čo som ho jedol úplne “bez všetkého”. A kvôli lenivosti aj nepomixovaný (ale dnes mi to až tak nevadilo).

Ako som si tak pil, dostavila sa pomerne silná kyselina – bol to veľmi podobný pocit už raz opisovanému páleniu. Tentokrát som to však pomenoval pichanie v ľavej spodnej časti hrudníka (cca pod najspodnejším rebrom naľavo z môjho pohľadu). Ako správny internetový samovyšetrovateľ (lekári takých milujú) som to rovno nabúchal do Googlu a za pomoci logiky (tzn. vylúčil som infarkt, zlomené rebro, prepichnuté pľúca a podobné večierkové dobrôtky) mi vyšli nasledujúce možné príčiny:

 • Reflux (kyselina) – konzumácia príliš kyslého jedla atď.
 • Zaseknuté plyny – nedobre strávené jedlo, hnijúce v žalúdku
 • Podráždený žalúdok

(ešte tam boli aj žalúdočné vredy (ktoré som vylúčil, lebo však lenivý človek ako ja nemá mať z čoho stres) a pri nich som si spomenul na ďaľší z mojich obľúbených vtipov a kto má oň záujem nech si ho vypýta v komentároch alebo na Facebooku)

Spomenul som si, že večer predtým som zjedol pár kúskov mierne nevykysnutého koláča, čiže problém mohol byť hlavne tam a teda v spojení všetkých troch bodov. Zapil som Synectar väčším množstvom vody a problémy prešli, resp. sa zmiernili až zmizli. Iba Synectar za to teda asi nemohol, možno jeho štruktúra spôsobila neobvyklé zhromaždenie potravy na jednom mieste a následný problém.

Všelikde po internete ľudia radia, že pre zlepšenie chute je dobré piť takýto nápoj vychladený, čím viac tým lepšie. Tak som ho rovno ráno zalial priamo vodou z chladničky a veľmi nadšený som teda nebol. Teplota je najlepšia niekde kúsok nižšie od izbovej, k presným meraniam sa hádam niekedy dostanem.

Na raňajky som celú dávku nezvládol a asi tretinu odložil do chladničky. Večer po návrate z prechádzky som ho dopil – Psyllium napučalo a v chlade celá masa zhustla. Nebolo to nejaké extra nepríjemné, ale už som to pil aj v lepšej kombinácií. Večer sa už reflux neopakoval.

Moje týždňové zhrnutie:

 • Na chuť som si zvykol, prvý deň bol najhorší, teraz to už ide bez problémov
 • Musím často experimentovať s príchuťami, lebo cítim, že čistý Synectar by ma začal veľmi rýchlo nudiť
 • Zatiaľ ostanem asi pri nahrádzaní raňajok, vtedy mám na jedlo tohto typu aj chuť a hodí sa mi ušetrený čas
 • Neviem si asi dlhodobo predstaviť žiť len na Synectare, minimálne nie v takejto receptúre (nie je zlá, ale “nudná”)
 • Veľký rozdiel v zažívaní som nezaznamenal, okrem prvých asi 3-4 dní zvýšenej činnosti čriev
 • Nebaví ma umývať shaker (a preto prikladám obrázok špinavého)

Špinavý shaker

Dýcha na mňa z toho taký vesmírno-špinavý pocit. S prímesou dystopie.


Juraj

Zvyknem na raňajky jesť pečivo, no keďže podľa internetov je (najmä biele) nezdravé, dnes som mal na raňajky veľký tanier zeleniny + šunku, to všetko poliate olivovým olejom, bez pečiva. Bolo to chutné a jedol som to dlho, ale pocit zasýtenia som teda nemal.

Na obed Synectar. Poobede som si viacej študoval o kukurici a popcorne a zistil, že to vôbec nie je tak nezdravý snack ako som si myslel, takže tomu popcornu sa už potom nedalo vyhnúť (tým myslím popcorn, čo si sami spravíte v hrnci, nie ten mikrovlnkový). Na večeru taktiež Synectar, no kým som šiel späť, bol som celkom hladný. Ináč všetko OK.

Takto po týždni by som to zhodnotil nasledovne.

Klady:

 • ani raz som si nemusel variť a tým pádom som nevyrobil skoro žiadne riady
 • nemusel som ísť do obchodu. Veci na raňajky sa dajú kúpiť na týždeň-dva dopredu, pečivo sa dá zmraziť a na internete sa dá objednať dovoz lokálnej zeleniny až domov (tých služieb je dnes dosť, stačí si vygoogliť slová “debnička” alebo “bednička”)
 • necítil som sa unavený, práve naopak, mám pocit že mám viac energie ako som mával, aspoň na mentálnu činnosť. Minimálne zmizla taká klasická poobedňajšia únava, keď som mával chuť si dať šlofíka. Tu musím dodať, že kávu nepijem, ale zato vždy spím aspoň 7-8 hodín. Chvíľu po Synectare bývam taký trochu “nahypeovaný”, trochu ako káva.
 • okrem úplne prvého razu mi nebolo ani raz zle
 • stolica síce chvíľu kolísala, ale už je ustálená a úplne normálna (aj keď možno trochu svetlá, hehe)

Zápory:

 • plynnatosť – dúfam, že si črevá zvyknú. Čím to môže byť spôsobené? Nadmerným príjmom proteínov?
 • častý pocit hladu najmä večer pred spaním. Čo sa s tým dá robiť?
 • receptúra s čisto vanilkovým proteínom je dosť sladká, ozaj mi to už začalo vadiť

V experimente teda rád pokračujem, a už sa teším na ďalšiu zásielku ingrediencií, ktorá je už na ceste – potom si trochu upravím recept.

 

Synectar One - deň šiesty
Synectar One - deň ôsmy