Synectar One – deň 28

Na prvý pohľad iba ďalší denný sumár. Ale kto by veril tomu, že už je to mesiac, čo experimentujeme? Gratulujeme si, že sme to dotiahli až sem! A môžte nám aj vy. Gratulovať.

Pavol

Neskoré ranné vstávanie si vyžiadalo rýchlu intervenciu v podobe paradajkovej polievky a dusených morčacích pŕs so zemiakmi a dusenou fazuľkou.

K Synectaru som sa dostal pri večeri, kedy som sa rozhodol dať na Jurajove odporučenie a primixoval som si do Synectaru 2 menšie jabĺčka, domáce, nekupované, kyselkavo-sladkastej chuti. Vyzerá to tak, že ponorný mixér začína mlieť z posledného, ale nejako si s tým znova poradil. Aj keď teda zvuky vydával kadejaké. Asi nemá rád jablká.

Napriek tomu, že tam boli jablká 2 a Juraj vravel, že jemu stačí polovica jedného, nemal som pocit, že by sa chuť nejako podstatne zmenila. Áno, bolo tam cítiť mierny jablkový nádych (možno aj výdych), ale zmenu som viac pozoroval na konzistencií, ktorá bola dosť hustá.

Spočiatku som mal pocit, že sa navrchu vytvorila pena, podobná tej, čo sa vytvorí na čerstvo vyšťavenej jablkovej šťave. Neskôr som zistil, že takúto konzistenciu ma celý nápoj. Bol asi najhustejší, aký som pil. Mohol som si ho síce zriediť, ale na počudovanie mi táto konzistencia vyhovovala, pripomínala mi asi viac normálne jedlo. Dokonca kúsky jabĺk ktoré som musel hryzkať (slabúčko) som si užíval.

Hmota sa tentokrát vôbec neusádzala na dno, čo je veľmi zaujímavé. Nemusel som tým pádom šejkrom šejkovať pred každým pitím, resp. nemusel som šejkovať vôbec.

Jurajovi som celý priebeh pitia opisoval v reálnom čase cez internet a ako som dopil, zistil som, že som Synectar popíjal 1 hodinu a 50 minút. Čo je teda asi dosť dlho. Možno aj kvôli tomuto som nemal pocit kyseliny ani žiadnych iných ťažkostí.

A ahaho! Mesiac za nami, žiada si to nejaký sumár celkových skúseností. Poďme na to.

 • Synectar šetrí čas – najväčšia výhoda
 • Dá sa veľmi pekne experimentovať s chuťami
 • Je možné jesť ho ako v kvapalnej, tak aj v tuhej forme – sem bude smerovať moja zvedavosť aj naďalej
 • Kyselina prichádza a odchádza. Mám pocit, že pomalšie jedenie mi pomáha asi najviac.
 • Stolica sa mi v podstate nezmenila, jedine ak k lepšiemu – som rád, že viem, že jem v Synectare dostatok vlákniny a nemám potrebu si ju suplementovať dodatočne
 • Šejker by sa mohol umývať trošku lepšie – to však nie je problémom Synectaru
 • Budem sa musieť v budúcnosti pohrať trochu s pomerom nutrientov – pridám sacharidy a uberiem proteíny, low-carb nie je pri mojom momentálnom štýle stravovania to pravé
 • V spoločnosti je táto potrava veľmi zaujímavá a býva katalyzátorom pre zaujímavé filozoficko-gastronomické debaty. A to ja mám rád.

A čo bude s logom ďalej?
Rozhodli sme sa, že z dlhodobého hľadiska sú denné záznamy príliš časovo zaťažujúce a zvyšný obsah, ktorý by sme Vám, našim čitateľom, chceli ponúknuť tak nedostáva dostatočný priestor na výrobu. Logy teda ďalej budeme písať v týždenných cykloch (tak ako doteraz sumáre) a budeme v nich vypichovať zaujímavosti a postrehy z celého týždňa.

Synectar pijeme naďalej a samozrejme naďalej aj budeme písať články, stále poučnejšie, zábavnejšie a úžasnejšie. Budú sa diať veci!


28 dní neskôr

A mesiac je za nami.
Bez úmyslu porušiť autorské práva.


Juraj

Ráno som mal nejaké Robi mäso či čo s ryžovými rezancami, dobré to bolo, v pohode to bolo.

Na obed Synectar. Bohužiaľ sa zasa dostavilo jemné pálenie záhy, aj napriek tomu že som mal čistý konopný Synectar s overeným olivovým olejom. Tak som to musel zahnať pukancami.

Na večeru som skúsil vypiť onen “overený olej” samostatne pred Synectarom, a veru ma pálil v hrdle. Dokázal som tým v podstate to, že ma pália asi všetky olivové oleje, a teda to možno nie je vlastnosť toho oliváku, ale práve toho pálenia záhy – hrdlo je potom ako keby náchylnejšie na podráždenie, alebo čo. Čo však spôsobuje to samotné pálenie som zatiaľ nezistil.

Nuž, štyri týždne ubehli ako voda, a tak je načase zhodnotiť celý mesiac tohto experimentu v nejakom celkovom sumáre. Asi sa budem opakovať, ale nech to tu je celé pekne pokope.

Výhody:

 • moja strava sa týmto rozhodne dá nahradiť
 • chuť konopného Synectaru je viac-menej neutrálna alebo len veľmi jemne sladká a tak sa dá dochutiť mnohým ovocím, napr. banánom, jablkom, hruškou či hroznom. Naopak neodporúčam pomaranč. Zostáva mi skúsiť napr. jahody, melón, či broskyne
 • schudol som (asi tak tri až štyri kilá za mesiac) a nebolo to nepríjemné. Napriek tomu, že má Synectar len 1800kcal na deň, a moja vyrátana spotreba by mala byť okolo 2300kcal, tento rozdiel veľmi nepociťujem. Na pocity hladu som si zvykol a nie sú nejaké hrozné. Necítim sa byť ani unavený alebo podvyživený, dokonca mám pocit, že som trochu energickejší ako predtým – ale je dosť možné, že to je len placebo
 • ušetril som kopu času tým že som nemusel toľko nakupovať v obchode, variť a umývať riady – minimálne hodinu denne
 • vo všeobecnosti teraz menej riešim jedlo, keďže ho mám takto vyriešené. Mám menšiu chuť na všelijaké burgre a rebrá a sushi v meste, po ktorých som občas túžil predtým. Menej snackujem a keď snackujem, sú to (trochu) zdravšie veci

Nevýhody:

 • nie som si úplne istý, ako je to s tou plynnatosťou – v priemere mám pocit, že nie som plynnejší ako predtým, ale prichádza to v takých vlnách, alebo čo. Mesiac je asi príliš krátko na posúdenie a najmä nejem Synectar trikrát denne, ale len dvakrát
 • zo začiatku to bolo trochu čudné aj so stolicou, teraz je to už úplne v poriadku
 • zo dva razy sa zjavil jemný sliz na stolici, ale odvtedy už nič, tak to považujem len za dôsledok zápchy
 • po troch týždňoch som začal cítiť pálenie záhy, ktoré je síce veľmi jemné, ale bol by som nerád, keby sa vyvinulo do niečoho serióznejšieho. Musím teda prísť na to, čím je spôsobené

Vo všeobecnosti teda pokračujem ďalej a Synectar budem s najväčšou pravdepodobnosťou piť 2x denne tak ako doteraz, lebo mi to úplne vyhovuje (až na tú záhu). Dúfam teda, že pri nasledujúcich týždenných sumároch vám budem môcť poskytnúť ďalšie pikantné informácie zo zákulisia, prípadne môjho pozadia, ehm.

Tak, vďaka že ste to s nami vydržali prvý mesiac, vďaka za všetku podporu i lajky a zostaňte naladení, náš projekt sa rozhodne nekončí. Akurát už bude menej otravný.

Synectar One - deň 27
Synectar One - týždeň 5