Synectar One – deň druhý

Druhý deň nášho experimentu v pití Synectar One.

Pavol

Keďže mi prvý deň nesadla veľmi konzistencia (veľmi zrnitá – Psyllium), rozhodol som sa dnes rozmiešať Synectar nie len v shakeri, ale aj ho trošku pomixovať mixérom. Použil som ručný tyčový mixér a rozmixoval to priamo v shakeri. Mám pocit, že to na chvíľu pomohlo, ale po pár minutách, keď Psyllium nasiaklo vodu, sa mi zdala konzistencia znova rovnaká. Ale prekvapivo mi to tentokrát nevadilo.

Zaexperimentoval som aj s olejom (ktorého sa primiešava 15g na jednu dávku) a použil som 10g tekvicového a 5g olivového. Tekvicový olej ma pomerne výraznú (nazval by som ju “jemne orieškovou”) chuť a keďže moj Synectar je neutrálny až mierne slaný tak sa veľmi pekne rozložila a chuť bola z môjho pohľadu super.

Shaker je príjemný do ruky a dokonca z neho ani nič nevyteká, keď sa zatvorí! Tak som sa rozhodol, že sa “najem” cestou do kancelárie (asi 20 min peši z domu). Možno aj z tohto dôvodu, že som sa hýbal a bol na čerstvom vzduchu, sa nedostavila únava ani žiaden nepríjemný pocit. Pil som priebežne, od domu až do kanclu, po jednom, dvoch glgoch.

Raňajky boli dnes jediné jedlo, ktoré som Synectarom nahradil. Obed som mal normálny, je ale pravda, že som vynechal polievku aj hocijaký poobedný snack a žiaden hlad som nepociťoval.

Črevá občas vydávajú čudesné zvuky a cítim tam zvýšený pohyb a miernu neistotu v žalúdku všeobecne. Nemôžem povedať, že by to bolo veľmi nepríjemné (ani príjemné), skôr nezvyčajné. Ktovie, či za to môže kašovitá konzistencia alebo veľa vlákniny v Synectare.

Z raňajok mi v shakeri ostalo asi 50ml (plná dávka má okolo 600-700ml) jedla, pred cestou z práce som si z toho dva glgy upil a “zatlačilo ma k zemi”, okamžite som bol unavený a nechcelo sa mi úplne nič. Neviem, či to bolo Synectarom, časom, tlakom alebo niečim iným, beriem to ale ako zaujímavé pozorovanie.


Fotka shakera, na ceste do práce


Juraj

Deň som začal Synectarom (09:00), rovnaký mix ako včera, avšak tentokrát s olivovým olejom. Bol som dosť hladný a po vypití som mal pocit, že ma úplne nezasýtil. Tentokrát sa však nedostavila ťažkosť spomínaná tu.

Tento pocit ma neopustil až do obeda, tj zhruba do 12:30, ktorý som mal normálny, ale tentokrát som ani nedojedol celé jedlo, čo sa mne normálne stáva tak raz za rok.

Hlad opäť prišiel až po piatich hodinách, čo kontrastuje s rýchlosťou akou sa hlad dostaví po Synectare (zatiaľ to vyzerá na 3-4 hodiny). Na večeru som si opäť dal Synectar (18:30) a zasýtil ma + žiadne ťažkosti, ale ako sa blížila desiata hodina, opäť nastúpil hlad.

Mal by som si ujasniť, či tento experiment beriem primárne ako pokus stravovať sa zdravo, vyvážene a efektívne, alebo iba ako test, že či sa Synectarom dá nahradiť normálne jedlo. Za normálnych okolností by som totiž medzi hlavnými jedlami konzumoval všelijaké chipsy, tyčinky, pukance a šumienky, a teraz mi to príde “nevhodné”, čo mi môže vyvolať podvedomý pocit odopierania si jedla, čo môže viesť k tomu pocitu hladu. Viete ako – priming, placebo, a tieto veci.

Taktiež som zvedavý, či sa mi časom zmenší môj žalúdok, zvyknutý na prežieranie sa.

Črevá vydávajú trochu čudné zvuky, ale konzistencia odpadu je zatiaľ úplne normálna.

Postreh dňa: nutričné informácie na etikete môjho olivového oleja sú nesprávne – jednak v jednotke pre sodík (uvádzajú 20g sodíka na 100g oleja, tipujem skor 20mg), a jednak sú tam vymenené množstvá polynenasýtených a mononenasýtených tukov.

Synectar One - deň prvý
Synectar One - deň tretí