Prvé varenie so Synectarom

Lievance alebo palacinky zo Synectaru. Piť či nepiť, vajco-nevajco.


Ocitol som sa v situácií (ako a prečo sa to stalo píšem v logu zo dňa 26), kedy som mal chuť na tuhé jedlo a zároveň som nechcel vyhodiť Synectar, ktorý mi ostal od rána a dokonca v ňom bol banán.

Čas ma nijako netlačil, tak som si vymyslel, že si už zarobenú zmes trochu zahustím a spravím niečo čo sa bude podobať na lievance, prípadne palacinky.

Na tento recept budete potrebovať:
  • Polovicu zaliatej dávky Synectaru (asi 350ml)
  • Ždibec pomletých ovsených vločiek
  • Mastnotu na panvicu (napr. olej)
Postup

Synectar som si prelial zo shakera do misky.

Riedke cesto v miske

Cesto práve preliate zo shakera do misky

Vedel som, že na zahustenie použijem ovsené vločky (ktorých máme dosť, keďže sú jednou z hlavných ingrediencií). Avšak následne som stál pred dilemou “hodiť vajce alebo nehodiť vajce”. Ako správne lenivý človek som sa rozhodol, že vajce tam nakoniec nepôjde, lebo by ho bolo treba rozbíjať, vylievať, vyhadzovať škrupinu a ešte o to viac cesto miešať.

Zahusťovanie cesta

Cesto v procese zahusťovania

Cesto bolo hotové sťa mávnutím čarovného prútika. Napriek tomu, že už obsahovalo olej, šprcol som ždibku aj na panvicu, keďže táto nebola až tak nepriľnavá ako by som chcel. Potom už stačilo ju iba rozohriať a prdnúť tam cesto a následne skúmať jeho konzistenciu a hotovosť (akože to, že či je hotové alebo nie, žiaden cash z neho nevyletel).

Prvý lievanec

Prvý lievanec v procese robenia sa

Pre jednoduchosť to budem už ďalej volať iba lievanec, bez dovetku o tom, že možno je to palacinka.
Lievanec sa vyrábal pomerne dlho (plus-mínus milión rokov) a stále bol sčasti surový. Ták som ho napriek tomu otočil. Pancake flip 180 bez hocijakých problémov, celá kuchyňa tlieskala. Druhá strana sa taktiež robila asi milión rokov, rozhodol som sa zhodiť to teda z panvice dolu a spraviť prvú predbežnú koštovku.

Chuť ma prekvapila. Teda skôr neprekvapila, lebo tam žiadna nebola. Napriek tomu, že v tekutom skupenstve bol Synectar vďaka banánu pomerne sladký, akonáhle bol vo forme lievanca, sladkosť sa vytratila. Ale lievance majú byť sladké aj večer. Nechcel som však pridávať žiaden cukor (ilumináti) tak som vytiahol z kredenca sušené brusnice a trochu ich posekal v sekači. Veľmi to nešlo, tak som sa s tým ďalej netrápil a prihodil som ich do cesta.

Medzičasom som sa rozhodol vymeniť panvicu za trochu menej priľnavú, ale nemôžem povedať, že by to bolo veľmi pomohlo. Cesto bolo jednoducho veľmi lepkavé. Najprv som to skúsil úplne bez oleja ale vznikol potom skôr zlepenec a nie lievanec.

Prvý lievanec s brusnicami

Brusnicový lievanec číslo 1, pred otočením a bez oleja

Pri ďalšej várke som teda čľupol na panvicu trochu oleja, to však pomohlo s lepkavosťou iba minimálne, aj keď už to bolo o kúsok lepšie.

Druhý lievanec

Druhý lievanec s brusnicami, s olejom, už po otočení

Každý z lievancov sa robil niečo okolo už spomínaných milión rokov, z každej strany. To znamená 2 milióny rokov na jeden lievanec, našťastie cesto vyšlo len na 3 kusy, takže som stratil len 6 miliónov rokov zo života. Plus mínus. A ani tieto roky nepomohli úplne k tomu, aby boli lievance úplne nesurové. Ale práve v tomto spočíva jedna veľká výhoda lievancov zo Synectaru – nemusím sa báť toho, že ich jem surové, pretože to “cesto” by som bol vypil tak či tak a bolo by všetko ok.

Brusnice absenciu chuti fixli, aj keď by som ich tam prijal o niečo viac. Mám pocit, že ma Synectar v tuhom skupenstve zasýtil o niečo viac ako tekutý.

Lievanec na tanieri

Poriadny lievanec si žiada poriadny tanier.
Tanier zobrazujúci epizódu zo života Dávida zapožičalo Metropolitan Museum of Art

Zhrnutie

Ak človeku nejde len o úsporu času, ale jedným z dôvodov pre voľbu takejto stravy je aj jej vyváženosť, v tom prípade sú takéto lievance veľmi príjemným spestrením jedálnička.

Výhody

  • Vyváženosť takýchto lievancov/palaciniek z nutričného hľadiska
  • Dajú sa jesť aj polosurové
  • Ich príprava je možnosťou zabiť čas v kuchyni

Nevýhody

  • Lepia sa na panvicu viac ako klasické lievance
  • Pri tepelnom spracovaní sa určite mierne menia nutričné hodnoty jednotlivých surovín, hlavne podiel vo vode rozpustných vitamínov. Avšak tých máme dosť.
  • Robia sa dlho
Test proteínov - prvá várka - Čokokoštovka
Prvé (a ďalšie) vzorky už dorazili a čakajú na ochutnávku