Ingrediencie v Synectar One – fotky a kecy
Ako vyzerajú, voňajú a smrdia, chutia a nechutia jednotlivé ingrediencie z nášho DIY „zázraku“?
Keďže sme celkom takí technickí týpci, prirodzene nás zaujíma z čoho presne sú veci zložené a poskladané, takže predtým ako sme prvýkrát ochutnali celý náš výtvor dokopy sme sa stretli a poriešili každú ingredienciu individuálne.
Čo to tam vlastne dávame?
Koho z vás zaujíma naša presná receptúra, aj s technickými údajmi, uvádzame ju v tomto článku, nasledujúce fotky a postrehy sú však o niečo zaujímavejšie – zaoberajú sa tzv. senzorickými testami a našimi subjektívnymi pocitmi a názormi.
Začnime ingredientom, ktorý tvorí väčšinu hmotnosti nášho jedla: proteín.
Proteín (po našom Proťák) je hrudkovitý prášok s veľmi jemnou štruktúrou. Samotný sa v ústach dosť lepí. Neochutený proteín nemá žiadnu chuť (prekvapenie), no z vanilkového sme boli príjemne prekvapení – bol jemne sladký a mal menej agresívnejšiu chuť než sme očakávali. Chemický aftertaste je na tom už trochu horšie, cítiť v tom umelé sladidlo – aspoň teda Palo ho tam cíti. Čistý proteín vám zároveň okamžite vysuší ústa a keď sa nadýchnete, začnete sa dusiť a víriť proťák všade naokolo (mimochodom to vyzerá na skvelý námet na párty hru v štýle „udrž v ústach lyžicu proťáku a nechyť záchvat“). Čím pozdravujem Libora a jeho čokoládovým proťákom obalenú kúpeľňu.
Druhý najväčší komponent je na jemno podrvený ovos.
Po otvorení sa na nás vyarómila príjemná vôňa ovsených vločiek a prášok je už na prvý pohľad chutný (že?). Štruktúrou sú to – tadá – pomleté ovsené vločky. V ústach je to takisto kompletne lepivá záležitosť, ale chuť je naozaj príjemná, ovsená.
Pokračujeme zdrojom cukrov – Palatinóza. Čo je obchodný názov pre disacharid, ktorý sa volá izomaltulóza.
Prášok je opäť úplne jemný, ale zato drsný na jazyku. Potešilo nás, že Palatinóza nie je veľmi sladká – len také jemné náznaky a dojazd, čo nám dáva voľnejšiu ruku vo vymýšlaní dochucovadiel pre náš Synectar. Palo tiež tvrdí, že je sama o sebe menej sladká ako maltodextrín (hlavný cukor napr. v Soylente alebo v Mane) alebo glukóza, a taktiež sa menej lepí.
Nasleduje Psyllium, čo je rozomleté osemenie skorocela indického a náš hlavný zdroj vlákniny.
Sú to také malé podrvené šupinky, alebo čo, ktoré po namočení trochu napučia a všade sa lepia. Toto je konzistenciou asi najmenej príjemná zložka receptúry – máte pocit, ako keby ste pili taký ten suchý kokosový prášok ktorým sa posypávajú sladkosti. Ak sa nám v budúcnosti podarí nahradiť zdroj vlákniny niečím iným, napr. použitím proteínu rastlinného pôvodu, budeme radi.
Ďalej tu máme draslíkový glukonát (Potassium Gluconate), čo je jednoducho veľmi čistý zdroj draslíka.
Chuť to nemá žiadnu.
Ingrediencia č. 6 je dvojvínan cholínu (na kolene vyrobený preklad z anglického „Choline Bitartrate“), ktorý je zdrojom, hm…cholínu.
Tento malý sáčok skrýval trochu smradľavejšie prekvapenie, smrdí to ako niečo pokazené alebo ako ryby. Chuť je však úplne nečakaná – kyslá, ako vitamín C, nie nepríjemná, s horkým dojazdom. Štruktúrou ako kuchynská soľ a dosť rýchlo sa rozpúšťa.
Komplexný zdroj vitamínov a minerálov je multivitamín Kirkland Signature Daily Multi Vitamins & Minerals.
Normálne multivitamínové tabletky. Neodporúčame rozhrýzť, sú dosť trpké a nechutné. Naštastie v množstve 1 tabletka na 3 jedlá (1 deň) to vo finálnom mixe vôbec necítiť. Drvíme ich nožom o podložku na krájanie, ako keď ti decko odmieta zjesť tabletku v celku (samozrejme drvíš tabletku, nie decko).
Ešte tu máme kombo Kalcium + vitamín D3 + vitamín K1 v želatínových kapsuliach.
Ináč je to prášok bez chuti. Prázdne želatínové kapsule si uchovávam do pytlíka a Palo sa ma stále pýta, na čo mi vraj budú. Sám neviem, asi aby sa ma policajti mali na čo pýtať pri razii.
Čo nám zostáva? Kuchynská soľ, tú nemáme nafotenú, lebo ju všetci poznáte, aj keď pri prvom miešaní sme použili takú ružovú, Himalájsku (nie tú do kúpeľa). A potom olej, ktorý meníme podľa chuti – originál recept obsahuje repkový, ja používam olivový, Palo s úspechom skúšal aj tekvicový. Samozrejme, ich nutričné hodnoty sa mierne líšia, ale je to pre nás najmä hlavný zdroj tukov a omega mastných kyselín.
Dobrú chuť!